"Yang terbesar perjalanan!"


Róma - Hong Kong repülőút

2012.01.02 11:55

A hosszú utazással kapcsolatban néhány kérdés foglalkoztatott!
wikipédia segítségével kaptam válaszokat... illetve a jó öreg gugli sem győzütt meg teljesen és kétségekethagyott bennem szép számmal...


Itt van rögtön a jetlag (gyors időzóna-átlépés) időzona váltás-szindróma... Hosszú, K-NY-i irányú utazás során kell vele számolni... Keleti irányba történő repüléskor a ciklus fázisának rövidülnie kell, tehát a ciklusnak fel kell gyorsulnia – ez korai lefekvést vagy korai kelést jelent, nyugati irányba történő repüléskor pedig a ciklus fázisa hosszabbodik, tehát a ciklusnak lassulnia kell – tehát tovább kell fennmaradni, illetve később kelni. A jetlag több napig is fennállhat, hatása általában kelet felé haladva nagyobb. Ökölszabály szerint a jetlag elmúlásának ideje keleti irányba átlépett időzonánként kb. 1 nap, illetve nyugati irányba átlépett 1,5 időzónánként 1 nap.
Az emberi szervezet belső órája főként az éjszaka és a nappal váltakozásának ritmusát követi. Az ezek alapjául szolgáló mechanizmusok az evolúció során különösen stabillá váltak, és tipikusan önszabályozó ciklusokat tartalmaznak, amiket speciális fehérjék szabályoznak. Nincs még tisztázva, hogy hogyan hatnak egymásra ezek a ciklusok, mivel fontos óragének elvesztésének hatására még nem vész el a belső óra.
Az emlősök, így az ember belső órája a hipotalamuszban ketyeg. A cirkadián ritmus a szervezet több működését is érinti, mint a testhőmérsékletet, a vérnyomás, a vizeletkiválasztás, és a hormontermelést. A belső óra 24 óránál hosszabb napokat mér ki, de a külső körülmények (étkezési idők, nappal és éjszaka) 24 órás ritmusra állítják be. A melatonin a fontos szabályozó hormonok egyike; éjjel, sötétben több, nappal, világosban kevesebb termelődik. A cirkadián ritmus nehezen változik, így egy éjszakai alvás kimaradása nem érinti.
Az időzónák közötti utazás során a test biológiai órája nem lesz szinkronban a célállomás helyi idejével, mivel a nappali világosság és az éjszakai sötétség váltakozása eltér attól, amihez hozzászokott: a test természetes ciklusa felborul, hiszen azok a ritmusok, amik az étkezés, alvás idejét, a hormonális szabályozást, a testhömérséklet változását kontrollálják, többé nem felelnek meg a külső környezet stimulációjának, néha még egymásnak sem. Amennyiben az utazó személy szervezete nem tudja azonnal újraszabályozni ezeket a ritmusokat, jetlaget tapasztal meg.
A szervezet alkalmazkodásának sebessége személyfüggő; egyeseknek több nap kell az átálláshoz, mások szinte meg sem érzik a tüneteket. Egy vagy két időzóna átlépése általában nem szokott jetlaget okozni.
Mivel a belső óra 24 órásnál hosszabb ritmusú, és nyugat felé repülve lerövidülnek a napok, ezért a jetlag nem a repülőút hosszától, hanem kizárólag a kelet-nyugati irányban megtett távolságtól függ. Így például egy tízórás repülőút Európából Dél-Afrikába nem okoz jetlaget, hiszen az utazás elsődlegesenészak-déli irányú. Az USA keleti partjától a nyugati partig megtett ötórás út azonban könnyen jetlaget okozhat.  
Tehát azért van némi félni való ettől is sztem...


Száraz levegő
A repülőgépeken alacsony, általában 20% alatti a levegő páratartalma (ez az érték a lakásokban 30% körüli), ezért a bőr, a száj és az orr nyálkahártyája kiszáradhat, a szemben pedig viszkető érzés jelentkezhet. Testápoló, sós orrspray használata enyhítheti a kellemetlen tüneteket. Kontaktlencse helyett szemüveg viselése ajánlott. Az alacsony páratartalom nem okoz kiszáradást, ezért extra mennyiségű folyadék fogyasztása nem szükséges. Én azért ittam rendesen... :P


Légnyomásváltozás
Felszállás és leszállás közben légnyomásváltozás mutatható ki a repülőgép utasfülkéjében. Az utasok ezt gyakran úgy érzékelik, hogy bedugul a fülük. A kellemetlen érzést nyeléssel, rágógumi rágásával, illetve ásítással lehet megszüntetni. Ha továbbra is fennáll a probléma, egy rövid, erőteljes kilégzés befogott orral és csukott szájjal általában segít. Csecsemők esetében a babák etetésével, illetve cumi adásával lehet orvosolni a problémát. Cumit nem kaptam... :P

Tengeri betegség
Komoly turbulencia esetén előfordulhat tengeri (utazó) betegség, de egyébként repülőúton ritkán szenvednek ilyesmitől az utasok. Ha valaki mégis hajlamos rá, ha tehetjük, tanácsos a gép középső részébe kérni az ülőhelyet, mert ott kevésbé érezhetőek a mozgások, és készenlétben tartani az ilyen esetekre fenntartott zacskót. Érdemes konzultálni egy orvossal a lehetséges megelőzési módokról. Voltak út közben kissebb nagyob liftek, de nem volt gááázos...


Na tessék... ilyen kilátások egy nyaralás közben azért az emberben ébrsztenek további kétségeket...

na de ne parázzunk... élvezzük az életet...

 

—————

Vissza